Ученическият институт на Българската академия на науките (УчИ-БАН) обявява прием на ученически проекти-разработки за своята ежегодна Ученическа научна сесия (УНС), която ще се проведе през месец ноември 2023 година по един от следните начини: а) присъствено; б) хибридно – с ограничен брой присъстващи на място и синхронно излъчване в реално време до онлайн участници;

За участие в УНС се приемат ученически разработки/проекти с: научно-изследователски, приложен или теоретичен характер, както и ученически произведения в различни области на изкуството. Приемат се и разработки във формата на уреди и устройства. Проектите от областта на изкуствознанието и изобразителните изкуства могат да са от теоретичен характер или под формата на художествено произведение (рисунка, етюд, пластика, дърворезба). За тези творби учениците е необходимо да приложат и пояснителен текст, в които описват идеята си. Приемат се за участие и музикални композиции на ученици. Молбата ни към всеки участник е да приложи и декларация за ползване на личните данни.

Всеки ученик може да участва в сесията на Ученическия институт на БАН с до 2 броя проекта (етюди, картини, бижута, скулптури или музикални произведения).

Постъпилите проекти се рецензират и оценяват от специалисти в съответната научна област или област на изкуството. Авторите получават копие от рецензията на специалистите не по-късно от седем дни преди провеждането на УНС. В същия срок авторите на допуснатите до УНС разработки получават и покана за представяне на проекта/творбата.

Освен съдържанието на самите проекти, журитата по отделните науки и изкуства оценяват и умението на авторите им да ги представят и защитят, отговаряйки на поставените въпроси.

Авторите на най-високо оценените проекти получават награди, както и правото да проведат едномесечен стаж в постоянно научно звено на БАН, след потвърждение от неговия директор. Така те ще имат възможност да общуват със специалисти в областта на проекта, да се учат от техния опит, да ползват наличните ресурси: библиотека, лаборатория, изчислителни устройства и др.

Ученическият институт на БАН ще осигури ментори от институтите на БАН, които ще оказват научно-методична помощ на 10 малки учебно изследователски общности, които ще бъдат сформирани на конкурсен принцип. Предимство ще се отдава на тези екипи от учители и ученици, които развиват своята изследователска дейност в STEM центровете в страната.

Учениците могат да изпращат своите разработки по пощата на адрес: ул. „15 ноември“ №1, София 1000, или да използват онлайн системата за подаване на документи (виж по-долу).

Краен срок за подаване на проекти – 18 октомври 2023 г.